خانه / مقاله ها و نوشته ها / مونتلا، انتخابی که حیف شد…!

مونتلا، انتخابی که حیف شد…!

ماموریتی سخت و سرنوشت ساز

بیاید از اینجا شروع کنیم که میلان مالکش را عوض کرد و مالکی پولدار چینی به همراه کلی خرید پر سرو صدا را آورد تا بتواند به دوران اوجش به عنوان قدرت اول ایتالیا و یک قدرت ناب اروپایی تبدیل شود.

همه چی خوب پیش میرفت تا اینکه یک روز دور هم جمع شدن که یک مربی خوب هم برای این تیم بیارن، مربی که در عین سابقه خوب ورزشی، کلاس خوب و بزرگ، ارزان قیمت هم باشد.

به همین خاطر شخم زدن تاریخ را برای پیدا کردن مربی موفق یا حداقل جوان با رزومه خوب آغاز کردند.

از آن جایی که تمام مربی های موفق، تیم داشتن و مشغول به کار بودن و به خدمت گرفتنشان در میلان کار سختی بود، بر این قرار شد تا راه دوم را امتحان کنند.

فوتبال وان

بله یک مربی جوان با رزومه ای قوی…!!!

ملاکی که تمام معادلات تیم و مدیران را دچار تغییر کرد. در این بین آنچه که احتمالا برای سران میلان اهمیت نداشت تعداد بازی ملی بوده چون مونتلا فقط ۲۰ بازی ملی انجام داده…!!

با در نظر گرفتن این واقعیت که مونتلای جوان که اتفاقا مهاجم هم بوده، فقط سه گل ملی داشته، معلوم میشه که تعداد گل هم جز ملاک های انتخاب نبوده است.

خیلی فکر کردم و با خودم گفتم چی میتوانسته سبب جذب مونتلا به میلان شده باشه.

حتما قهرمانی های باشگاهی ملاک بوده که دیدم فقط یک قهرمانی با یووه در سال ۲۰۰۲ داشته که البته اگر قهرمانی سوپر کاپ با فیورنتینا را فراموش نکنیم.

پس به این نتیجه رسیدم که برای میلانی ها قهرمانی باشگاهی هم ملاک اصلی نمی توانسته باشه.

آث میلان | فوتبال وان

گزینه واقعی

حالا که تمامی معیار های یک بازیکن موفق فوتبال رو بررسی کردم و هیچکدوم را مونتلا نداشت به این نتیجه رسیدم که هدف میلان جوانی با انگیزه البته اگر ۴۳ سال را جوان فرض کنید که بتواند سال ها با میلان ادامه دهد.

با این وجود کسی دیگری را نمی توان پیدا که هم جوان و هم ارزان قیمت باشه الا: مونتلا…!

چون هرچه که تاریخ ایتالیا رو بررسی کنید هیچ بازیکنی را پیدا نمی کنید که ۲۰ بازی ملی داشته باشه و هیچ مهاجمی را پیدا نمی کنید که در تیم ملی تنها سه گل زده باشه.

به این نتیجه رسیدم پیدا کردن یک مهاجم ناموفق در این ایتالیای موفق کار آسانی نیست. عملکرد میلان از این بابت تحسین برانگیزه…!

عملکرد مونتلا در میلان

از این بررسی ها و انتخاب های سخت گیرانه و کمر شکن و پیچیده که بگذریم بریم و کمی عملکرد مدتی که مونتلا روی نیمکت میلان بود را بررسی کنیم:

از ۲۹ جولای ۲۰۱۶ تا الان، ۶۴ بازی سرمربی میلان بوده که ۳۲ تا برد، ۱۴ مساوی و ۱۸ باخت نتایج بازیکن سابق رم بود روی نیمکت آث میلان بود. به عبارتی حدودا ۵۰ درصد پیروزی در برابر ۲۵ درصد باخت.

که خیلی بیش از موفقیتش تو دوران بازیکنی است.

اما آنچه آمار مونتلا را افتضاح کرده، ۱۰۱ گل زده در ۶۴ بازی نیست، ۷۰ گل خورده در ۶۴ بازیه که این رزومه آقای خوشتیپ و ناموفق را نابود میکند.

آماری که دقیقا شبیه یک انتظار از موستانگ جی تی ۳۲ هزار یورویی در برابر لامبورگینی هوراکان یا فراری جی تی ۴۸۸ است. که اگر ماشین باز باشید و دقت کرده باشید این سه ماشین هر سه محصول ۲۰۱۶ زمانی که مونتلا به میلان آمد هستند.

میخوام بگم دقیقا در انتخاب این سه اتومبیل اگر از دید میلان نگاه کنیم موستانگ را انتخاب میکنم که هم قیمت مناسبی داره و هم یک ماشین کوپه و اسپورت هشت سیلندر و پنج لیتری بی نظیره با بیش از ۳۰۰ اسب بخار قدرت، که دقیقا مشابه انتخاب باشگاه میلان است.

اما در مقابل هوراکان و فراری ۴۸۸ یک بازنده بی نظیره، اما اگر آمریکایی باشید دقیقا ماشین ساخت کشور خودتان را که یک موستانگ هست را انتخاب می کنید چون احساس راحتی می کنید، چون زبان هم را میفهمید چون همدیگر را درک میکنید چون از هم توقع به جایی دارید.

و این دلایل دقیقا دلایل دقیق و درستی هست که به من میگه میلان درست ترین فکر را برای انتخاب مربی ای داشته که تیم رو از قهقهرا در بیاره و احسنت داره، آفرین.

اما چرا مونتلا؟

معمولا مربی های ایتالیایی خیلی دیر به یک بلوغ مربی گری و یک سبک خاص تاکتیکی میرسن یعنی چیزی حدود آنجلوتی سال یا حتی کونته سال، یا مانچینی سال یا رانیری سال یا آلگری سال.

پس این یعنی مربی جوان و به درد بخور ایتالیایی پیدا نمی کنید که شبیه زیدان باشه و دنبال مربی جوانی هستید که با این لیگ و این تیم آشنا باشه و این تنها دلیلی هست که باید مونتلا را انتخاب کنید که از ۲۰۱۰ تا الان ۶ سال مربی گری در سری آ را در کارنامه دارد.

و این یعنی اینکه آفرین به هوش و ذکاوت مالکان جدید میلان برای این انتخاب درست…

اما نتیجه نداد که مقصر مونتلا نبود که شاید توی نوشته های بعدی به دلایلش هم پرداختیم…

 

تحلیل و نگارش:

محمد اسدی، سردبیر فوتبال وان

در فوتبال وان www.footballone.ir

سردبیر

“محمد اسدی اهل شیراز لسانس اکتشاف معدن فوتبال را زندگی میکنم مادرید را عاشقی.”


بیوگرافی وینچنزو مونتلا
همچنین بخوانید:

معرفی ورزشگاه باشگاه میلان

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *