خانه / مقاله ها و نوشته ها / بررسی دیدار حساس الکلاسیکو از دید فنی و به صورت اختصاصی

بررسی دیدار حساس الکلاسیکو از دید فنی و به صورت اختصاصی

بررسی دیدار حساس الکلاسیکو از دید فنی و به صورت اختصاصی

مس و رونالدو دیدار الکلاسیکو | تحلیل و وقالات فوتبال وان

 بررسی دیدار حساس الکلاسیکو از دید فنی و به صورت اختصاصی تا ساعاتی دیگر از فوتبال وان پلاس با ما همراه باشید.

سبک آنالیز فوتبال وان پلاس به گونه ایست که در آن کلمات اختصاصی و جملات پیچیده نخواهید یافت و بیشتر بر این اساس است که خواننده به طور کامل متوجه نقاط قوت و ضعف تیم محبوب خود شود و چگونگی پوشش دادن نقاط ضعف تیم مورد علاقه خود را از دید کارشناسان زحمتکش فوتبال وان پلاس بدانند.

رئال مادرید

ترکیب احتمالی رئال مادرید برای بازی الکلاسیکو از نظر فوتبال وان
ترکیب احتمالی رئال مادرید برای بازی الکلاسیکو از نظر فوتبال وان

خیلی ها بر این معتقدند که رئال مادرید این روز ها در شرایط آرمانی به سر نمیبرد و تفاوت امتیاز در جدول لالیگا را گواهی بر این ادعا میدانند، با بررسی این حرف ما نیز گفته آنان را تایید میکنیم اما اگر بخواهیم بدانیم که این آماده نبودن و در اوج نبودن رئال امتیاز مثبتی برای بارسلوناست باید بگویم که خیر.
رئال مادرید اگر حال اختلاف امتیازی با بارسا دارد یا اینکه در لیگ قهرمانان به عنوان تیم دوم صعود کرده و جلوی تاتنهام نیز له شده است تنها یک دلیل دارد، آنهم نبود یک برنامه حساب شده در حملات بود، جایی که تیم درست حمله نمیکرد و پس از آنکه تحت فشار از دست دادن امتیاز قرار میگرفت دفاع های رئال پر اشتباه ظاهر شده و بعضا حتی گل هم میخوردند. اما شرایط الان فرق کرده است، مادرید از کناره ها کار های ترکیبی خوبی میکند بیشتر شوت میزند و بیشتر تمایل به کارهای عمقی دارد، فاکتور هایی که در ابتدای فصل نبودند و این بلاها به سر مادرید آمد.
مادرید زیدان از همان اول یک مشکل اساسی داشت، آنهم فضاهای خالی پشت دفاع های چپ و راست خودش که اکثرا در حمله شرکت میکنند، بعد از آن یک کاسیمیروی جنگنده در خط هافبک رشد کرد و این مشکل تا ۹۰ درصد رفع شد اما ۱۰ درصد باقی ایست، مقدار باقی مانده درست زمانی است که از جناح های چپ و راست به تیر مخالف ارسال صورت گیرد در این حالت دفاع های کناری رئال جا خواهند ماند و کاسیمیرو نیز پشت محوطه جریمه است. تنها نقطه ضعف رئال مادرید همین است.
اما به یک نقطه ضعف جدید که چند هفته ایست به جود آمده میخواهم اشاره کنم، کاسیمیرو خوب خودش را از دفاع به حمله یا از حمله به دفاع سوئیچ نمیکند و جا میماند، به این دلیل که او یک بازیکن ایستاست و از وقتی که قطعا به دستور زیدان در حملات شرکت میکند به نقطه ضعف رئال تبدیل شده است.
هرچند خوب گل میزند و خوب پشت هیجده حریف موقعیت شوت زنی ایجاد میکند. چند گل اخیر او شاهدی بر این ادعاست.
نقاط قوت رئال نیز برکسی پوشیده نیست که به آن نمی پردازیم.
برای حل مشکل سوئچ شدن کاسیمیرو در الکلاسیکو چه باید کرد؟
دو راه وجود دارد یک اینکه در حمله شرکت نکند، دو اینکه با کواچیچ تعویض شود. اگر بخواهیم در حمله شرکت نکند از آن جایی که نیاز به حضور پر تعداد پشت هجده بارسا وجود دارد و کروس و مودریچ متمایل به جناحین برای انجام کار های ترکیبی بازی میکنند این راه حل نشد است.
اما راه حل دوم کاملا مناسب است به دو دلیل یک اینکه کواچیچ یک سوییچ شونده بی نظیر است و دو اینکه پرس های انفجاری او در تقابل های تک به تک صحیح تر و با دقت تر است که اگر نیاز به یارگیری من تو من با مسی باشد کواچیچ آماده تر است.

بارسا

ترکیب احتمالی بارسلونا برای بازی الکلاسیکو از نظر فوتبال وان
ترکیب احتمالی بارسلونا برای بازی الکلاسیکو از نظر فوتبال وان

بارسای انریکه در اواخر کار خود نظم تیمی را از دست داده و انسجام زهر داری را در حملات نداشت.
حالا بارسای والورده با تکیه بر اینکه ابتدا نباید انسجام دفاعی به هم بخورد و سپس باید بی امان حمله کنیم وارد بازی میشود، که برای بارسلونا حداقل ۹ سالی است که این موضوع معنی نمیدهد، آنها همیشه بر خط حمله خود تاکید داشتند و اولویت را بر آن عنصر پایه گذاری میکردند.
بوسکتس نقش اصلی را ایفا میکند ایستا چسبیده به خط دفاعی، پائولینیو تحرک را ایجاد میکند متمایل به کناره ها که در موقعیت مناسب به مرکز سوئیچ میکند تا مدافع کناری بارسا بتواند از این سوئیچ استفاده کند.
درست مثل رئال نقاط قوت بارسا برکسی پوشیده نیست که به آن نمی پردازیم، اما نقطه ضعف بازی والورده، حضور دفاع های کناری در حمله است، این کار همان چیزی است که در رئال نیز اجرا میشود اما با این تفاوت که دوندگی عرضی بالای کاسیمیرو این اجازه را نمیدهد تا خلا دفاع های کناری در دفاع حس شود، اما در بارسلونا بوسکتس وظیفه دیگری دارد و این خلا را مدافعین مرکزی با سوئیچ سریع خود به کناره ها باید جبران کنند.
وظیفه بوسکتس چیست؟ او پشت سر بازیکن صاحب توپ خودی با فاصله کم قرار میگیرد تا در صورت از دست رفتن توپ خیلی سریع بازی حریف را تخریب و جلوی ضد حمله را بگیرد.
بارسا کم گل خورده اما اکثرا هرچه خورده از همین ضعف خود خورده است.
نمونه آن بازی با سلتاویگو نگاه کنید و متوجه شوید.
راه حل این مشکل کجاست؟
دو راه حل وجود دارد، یک اینکه والورده ۴۴۳ بازی کند و از ۴۴۲ دست بکشد، دو اینکه مدافعان کناری در حمله شرکت نکنند، متاسفانه باید بگویم هر دو راه حل ناکارآمد است، بارسا نمیتواند به دولفئو به عنوان یک وینگر پخته نگاه کند و واقعا هم نباید این کار را کند، و اینکه اگر مدافعین کناری بارسا در حملات شرکت نکنند بارسا توانایی باز کردن دفاع حریف را نخواهد داشت و حمله های کم خطری را ایجاد خواهد کرد.

 

نتیجه گیری

از آنجایی که به نقاط ضعف هر دو تیم پرداختیم و راه حل های آن را نیز بررسی کردیم، به این نتیجه میرسیم که نقطه ضعف بارسا یعنی جا موندن دفاع های کناری روی ضد حملات حریف دقیقا نقطه قوت رئال مادرید است، و بارسا طوری بازی نمیکند که بتواند از نقطه ضعف شماره یک رئال یعنی ارسال به تیر مخالف استفاده کند و در صورتی کواچیچ بازی کند نقطه ضعف دوم رئال نیز پوشش داده خواهد شد
من به این نتیجه رسیدم که اگر کواچیچ بازی کند رئال این شانس را دارد تا نقطه ضعفی در اختیار بارسا نگذارد و این توانایی را هم دارد که از نقطه ضعف بارسا استفاده کند و شانس پیروزی رئال در بازی فردا را بیشتر میدانم.
در صورتی که شرایط طبیعی پیش برود و اشتباهات فردی را دخیل در این امر ندانیم.

 

کارشناسی و آنالیز از :

محمد اسدی – فوتبال وان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *